Unelmat liikkeelle -
koordinointi:

Valtakunnallinen liikunta- ja urheiluorganisaatio VALO ry
  • Jukka Pekkala
    asiantuntija / Unelmat liikkeelle

puh. 040 562 1989
jukka.pekkala(at)valo.fi

  • Pekka Nikulainen
    Lisää liikettä -tiimin johtaja

puh. 0400 387 326
pekka.nikulainen(at)valo.fi  

  • Anna Iso-Ahola
    vastaava tuottaja, viestintä / Unelmat liikkeelle - Suomi 100

puh. 0400 269294
anna.iso-ahola(at)valo.fi

Unelmat liikkeelle on osa Valo ry:n toimintaa, jota toteutetaan yhteistyössä useiden verkostojen kanssa.

Mukaan kutsutaan kuntia, urheiluseuroja, aluejärjestöjä, yhdistyksiä ja eri alojen toimijoita sekä yksittäisiä ihmisiä.
Valo koordinoi Unelmat liikkeelle -toimintaa valtakunnallisesti.

Unelmat liikkeelle on osa Suomen itsenäisyyden satavuotisjuhlavuoden ohjelmaa vuonna 2017.

Valtakunnalliset verkostot

Yhteistyöverkostot laajenevat viikoittain ja mukaan tulee lisää kuntia. Rakennamme verkostoja aluekoordinaattorien voimin. Katso, mitkä paikkakunnat ovat jo mukana.

Tälle sivulle rakentuu lista yhteystiedoista, joihin voi ottaa yhteyttä oman alueen tai paikkakunnan asioissa.

Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu

Jukka Läärä, kehittämispäällikkö
jukka.laara@liiku.fi,
puh.  0400 463 790

Turku

Heli Sihvonen, Turun liikuntapalvelut
heli.sihvonen@turku.fi,
puh. 050 554 6217

Varsinais-Suomen liitto

Veli-Matti Kauppinen, erikoissuunnittelija
veli-matti.kauppinen@varsinais-suomi.fi, puh. 0400 715 786

Kemiönsaari

Tobias Björkman, tobias.bjorklund@kimitoon.fi

Kaarina

Mia Kettunen, liikuntasuunnittelija
mia.kettunen@kaarina.fi,
puh. 050 373 2642

Lieto

Helinä Nuutinen, Liedon liikuntapalvelut
helina.nuutinen@lieto.fi

Pohjanmaan Liikunta ja Urheilu / Seinäjoki

Johanna Lähdesmäki, terveysliikuntapäällikkö
johanna.lahdesmaki@plu.fi,
puh. 0400 412981

Heidi Salo, viestintä- ja markkinointipäällikkö
heidi.salo@plu.fi,
puh. 040 518 4051

Keski-Pohjanmaan Urheilu / Kokkola

Minna Saarela, tapahtumapäällikkö
minna.saarela@kepli.fi,
puh. 0440 916 074

Pohjois-Pohjanmaan Liikunta ja Urheilu / Oulu

Esko Hassinen, aluejohtaja
esko.hassinen@popli.fi,
puh. 0400 364 642

Terhi Kannisto, markkinoinnin ja viestinnän suunnittelija
terhi.kannisto@popli.fi,
puh. 050 4060 288

Oulu

Tiina Pekkala, liikuntakoordinaattori
tiina.pekkala@ouka.fi,
puh. 044 703 6600

Tarja Kuusisto, liikuntakoordinaattori
tarja.kuusisto@ouka.fi,
puh. 050 4312 857

Tampere

Johanna Riippi, projektipäällikkö
johanna.riippi@tampere.fi,
puh. 040 806 2736

Hämeen Liikunta ja Urheilu / Tampere

Kirre Palmi, projektipäällikkö
kirre.palmi@hlu.fi,
puh. 029 503 6160

Päijät-Hämeen Liikunta ja Urheilu / Lahti

Eemeli Salomäki, projektikoordinaattori
eemeli.salomaki@phlu.fi,
puh. 040 7711 463

Keski-Suomen Liikunta / Jyväskylä

Jyrki Saarela, aikuisliikunnan kehittäjä
jyrki.saaarela@kesli.fi,
puh. 045 6503 771

Pohjois-Savon Liikunta / Kuopio

Mikko Männistö, aluekehittäjä
mikko.mannnisto@pohjois-savonliikunta.fi, puh. 044 7447 611

Sirpa Niemi, kansalaistoiminnan asiantuntija
sirpa.niemi@kuopio.fi,
PUH. 044 718 2504

Risto Kovanen, aluejohtaja
risto.kovanen@pohjois-savonliikunta.fi,
puh. 040 705 8897

Etelä-Suomen Liikunta / Helsinki

Kari Ekman, seuratoiminnan kehittäjä
kari.ekman@eslu.fi, p
uh. 050 4077 119

Karkkila

Anna Koivu, liikunta- ja nuorisosihteeri
anna.koivu@karkkila.fi,
puh. 044 5353 107

Salla Munukka, liikunnanohjaaja
salla.munukka@karkkila.fi,
puh. 044 5446 395

Järvenpää

Tiina Kuronen, hankekoordinaattori
tiina.kuronen@jarvenpaa.fi,
puh. 040 315 2542

Anna Rantioja, vt. liikunnan suunnittelijaopettaja
anna.rantinoja@jarvenpaa.fi, puh. 040 315 3848

Helsinki

Saija Suominen, liikunta-aktivaattori
saija.suominen@hel.fi,
puh. 040 7041 014

Hannele Haverinen, liikuntapäällikkö
hannele.haverinen@hel.fi,
puh. 040 3346 738

Mikkeli

Hannu Korhonen, projektipäällikkö
hannu.korhonen@edu.mikkeli.fi,
puh. 044 036 7977

Hanna Knaappila, hanketiedotus
hanna.knaappila@mikkeli.fi,
puh. 040 129 4242

Etelä-Savon Liikunta / Mikkeli

Juho Liukkonen, projektipäällikkö
juho.liukkonen@esliikunta.fi,
puh. 044 341 0055


Kymenlaakson Liikunta / Kouvola

Tommi Lehtinen, toiminnanjohtaja
tommi.lehtinen@kymli.fi,
puh. 040 483 5405

Kirsi Kiiskinen, aikuisliikunnan kehittäjä
kirsi.kiiskinen@kymli.fi,
puh. 040 483 5405

Pokali / Joensuu

Sami Leinonen, seurakehittäjä
sami.leinonen@pokali.fi,
puh.050 5578003

Kainuun liikunta / Kajaani

Matias Ronkainen, terveysliikunnan kehittäjä
matias.ronkainen@kainuunliikunta.fi,
puh. 044 5325 924

Tuomas Karjalainen, seurakehittäjä
tuomas.karjalainen@kainuunliikunta.fi,
puh. 044 5325 919

Etelä-Karjalan Liikunta ja Urheilu / Imatra

Mikko Ikävalko, terveysliikunnan kehittäjä
mikko.ikavalko@eklu.fi,
puh. 0400 478 134

Verkkopalvelun tilaukset ja tiedustelut:

Mainostoimisto Kixit Oy

Vesa Kärkkäinen
puh. 040 583 7993

Antti Kääriäinen
0400 758 884

sähköposti: unelmatliikkeelle(at)kixit.fi

Tekninen tuki ja vikapäivystys:

Asiakaspalvelu puh. 010 666 1220

Vikapäivystys  puh. 010 666 1229

sähköpostilla vikailmoitus(at)bonsait.fi